P4P po Floydzie: Chętnych wielu, miejsce na tronie tylko jedno

floydKlasyfikacja “P4P/pound for pound” (najlepszy bez podziału na kategorie wagowe) jest kwalifikacją mityczną. Ale choć nie można porównywać pięściarzy, którzy wagowo różnią się od siebie o 50 (lub więcej) kilogramów, nie zmienia to faktu, że dla samych sportowców to sprawa bardzo prestiżowa. Odejście z boksu Floyda Mayweathera Juniora zostawia otwarte w klasyfikacji P4P to najważniejsze, pierwsze miejsce, a chętnych jest wielu.

Zarówno dziennikarze, jak kibice mają swoje własne listy. Faworyt wielu z nich: pięściarz z techniką Mayweathera Jr oraz instynktem zabójcy oraz siłą ciosu Gołowkina…

Obecne listy P4P – bez  Floyda Mayweathera Juniora

ESPN

Lista najlepszych bez podziału na kategorie wagowe układana przez dziewięciu (a nie jak się powszechnie uważa tylko Dana Rafaela) dziennikarzy, nie tylko z ESPN, ale także HBO (Kieran Mulvaney):

1. Roman Gonzalez, Nikaragua (43-0, 37 KO)

2. Giennadij Gołowkin, Kazachstan (33-0, 30 KO)
3. Manny Pacquiao, Filipiny (57-6, 38 KO)
4. Guillermo Rigondeaux, Kuba (15-0, 10 KO)
5. Andre Ward, USA (28-0, 15 KO)
6. Timothy Bradley, USA (32-1, 12 KO)
7. Siergiej Kowaliow, Rosja (27-0, 23 KO)
8.  Władymir Kliczko, Ukraina (64-3, 54 KO)
9. Miguel Cotto, Portoryko (40-4, 33 KO)
10. Canelo Alvarez, Meksyk (45-1, 32 KO)

RING MAGAZINE

Ranking Ring Magazine, przygotowywany przez Radę Wydawców magazynu, którego właścicielem jest Oscar De La Hoya:

1. Roman Gonzalez

2. Władymir Kliczko
3. Giennadyj Gołowkin
4. Guillermo Rigondeaux
5. Manny Pacquiao
6. Siergiej Kowaliow
7. Terence Crawford, USA (26-0, 18 KO)
8. Shinsuke Yamanaka, Japonia (23-0, 17 KO)
9. Takahashi Uchiyama, Japonia (23-0, 19 KO)

FIGHTNEWS

Lista przygotowywana przez amerykańskich i zagranicznych edytorów Fightnews.com jest chyba najbardziej wypośrodkowanym, ujmującym nie tylko opinie specjalistów w USA , zestawieniem P4P na rynku amerykańskim:

1. Giennadyj Gołowkin

2. Roman Gonzalez
3. Władymir Kliczko
4. Siergiej Kowaliow
5. Andre Ward
6. Manny Pacquiao
7. Canelo Alvarez
8. Miguel Cotto
9. Terence Crawford
10. Guillermo Rigondeaux

BOXREC

Komputerowy ranking BoxRec: w odróżnieniu od pozostałych list, nie ma tutaj ocen biorących pod uwagę wielu czynników nie mających nic wspólnego ze statystyką – przebiegu walk (można prowadzić przez 12 rund i przegrac przez KO), okoliczności przygotowań, itd, itp. W BoxRec zastępuje to algorytm matematyczny, ustawiający kolejność listy P4P przede wszystkim według jakości (także punktowanej komputerowo)  rywali:

1. Władymir Kliczko

2. Giennadyj Gołowkin
3. Canelo Alvarez
4. Siergiej Kowaliow
5. Manny Pacquiao
6. Miguel Cotto
7. Kell Brook, Anglia (35-0, 24 KO)
8. Keith Thurman, USA (26-0, 22 KO)
9. Erislandy Lara, Kuba (21-2, 12 KO)
10. Adonis Stevenson, Kanada (27-1, 22 KO)

Dla publicysty pięściarskiego Yahoo Sports, Kevina Iole “nazwisk można wymieniać wiele, jak Giennadij Gołowkin, Andre Ward, Canelo Alvarez, Terence Crawford, Roman Gonzalez, Guillermo Rigondeaux czy Władymir Kliczko, ale tak naprawdę debata “kto najlepszy” powinna dotyczyć tylko Gołowkina, Gonzaleza oraz Warda”.

Z tej trójki, Iole najwyżej ocenia Gonzaleza, pięściarza, który przez lata był znany tylko najbardziej zatwardziałym kibicom pięściarstwa. Można być supergwiazdą w swoim sporcie, ale jak się walczy w kategorii muszej, praktycznie ignorowanej przez stacje telewizyjne, to dla kibiców “Chocolatito” pozostawał postacią całkowicie anonimową. Co potrafił, pokazał milionom walcząc na ostatnie, majowej gali swojego najgroźniejszego “rywala” do tronu P4P, Gennadija Gołowkina, w fenomenalnym stylu pokonując byłego championa, Edgara Sosę.

“Kibice, którzy jeszcze nigdy nie widzieli w akcji “Chocolatito” będą mogli go ponownie zobaczyć 17 października w Nowym Jorku, na gali, na której Gołowkin bić się będzie z Davidem Lemieux.  Zobaczyć Gonzaleza przeciwko byłemu mistrzowi świata Brianowi Vilorii – zobaczą pięściarza z technicznymi umiejętnościami Mayweathera Jr. oraz siłą i instynktem zabójcy  Gołowkina” – uważa Iole.  Pięściarz z techniką Floyda, siłą ciosu i zabójczym instynktem Giennadija? Będziemy ich mogli porównać (transmisja na żywo na antenie Polsatu) na gali z Madison Square Garden, która pewnie da odpowiedź na zawarte w tytule pytanie…

Leave a Reply