Sidorenko: Turniej Stamma przepustką do wielkiego boksu

aleksandra sidorenko„Wygrywając turniej im. Stamma w 2013 roku udowodniłam, że jestem pięściarką wysokiej klasy. W profesjonalnej karierze będę jeszcze lepsza” – powiedziała pochodząca z Ukrainy, a mieszkająca w Polsce Aleksandra „Sasha” Sidorenko.

Na amatorskich ringach Sidorenko zdobyła m.in. brązowy medal mistrzostw Europy 2009. Polskim kibicom dała się poznać przed trzema laty, kiedy wygrała Memoriał Feliksa Stamma w wadze lekkiej (w środę zaczęła się 33. edycja turnieju).

„Pokonałam wówczas dwie medalistki mistrzostw świata 2012 – srebrną Magdalenę Wichrowską i brązową Angielką Natashę Jonas, równocześnie ćwierćfinalistkę igrzysk w Londynie. W finale miałam walczyć z Janą Aleksiejewną, ale nie stanęła do ringu. Nie wiem dlaczego, choć jestem przekonana, że nie była kontuzjowana. To moja rodaczka, Ukrainka, ale startująca w barwach Azerbejdżanu. Ten turniej w 2013 roku udowodnił, iż wiem na czym polega boks w najlepszym wydaniu” – stwierdziła Sidorenko.

Niedługo później „Sasha” Sidorenko zakończyła amatorskie boksowania i rozpoczęła przygodę z grupą Tymex Boxing Promotion Mariusza Grabowskiego.

„Wcześniej jeszcze zdążyłam spotkać się z Aleksiejewną w Ałmatach. Ja byłam tam jako reprezentantka Kazachstanu, ona – Azerbejdżanu. Wygrałam z Janą, podobnie jak podczas jednej z edycji mistrzostw Ukrainy. Dziś ona jest gwiazdą kategorii lekkiej, pokonała przecież największą sławę Irlandkę Katie Taylor. Nie powiodło jej się w turnieju olimpijskim w Rio, gdzie odpadła w ćwierćfinale. Dla mnie także wielkim marzeniem był medal olimpijski, ale życie potoczyło się tak nie inaczej i nie żałuję. Wiem, że stać mnie na sukcesy w gronie profesjonalnych pięściarek, w kategorii lekkiej lub junior półśredniej” – dodała.

Na co dzień Sidorenko trenuje we własnym klubie bokserskim w podwarszawskich Łomiankach, gdzie odbędzie się jej piąta walka zawodowa. Na razie wszystkie wygrała. Rywalką podczas gali „BudWeld Boxing Night” 5 listopada będzie Serbka Milena Svonja (2-1).