WBC rozważa stworzenie nowej kategorii wagowej

Rozdział kategorii wagowych budzi dyskusje już od wielu lat. Z jednej stronty w niskich wagach kategorie potrafią być tworzone co dwa, trzy kilogramy. Z drugiej jednak po kategorii półciężkiej różnice w kilogramach są ogromne i dla wielu zawodników nie do przeskoczenia. W kategorii cięzkiej za to mamy już totalną wolna amerykankę i przypadki kiedy, zawodników dzieli nawet 40 kg (szczególnie za czasów Valueva).

Dlatego WBC zaczęło rozważać stworzenie oddzielnej kategorii dla tak zwanych małych ciężkich. Miałaby się łapać w przedziale między 200 a 225 funtów. Przeliczeniu na kilogramy daje to górny limit nieco powyżej 102 kg. Pomysł nie jest jednak tak oczywisty. Przykładowo Alexander Povietkin przed dzisiejszym pojedynkiem zanotował 224 funty. Deontay Wilder w swoich ostatnich czterech pojedynkach notował średnią wagę 221 funtów. A mimo tego obaj w najcięższej kategorii radzili sobie wyśmienicie i nokautowali często znacznie cięższych rywali.

Na razie WBC zaznaczyło że pomysł nie jest jeszcze przesądzony i rozmowy na temat nowej kategorii potrwają zapewne jeszcze kilka miesięcy.

Leave a Reply