WBC wesprze transpłciowy boks? To główny temat nadchodzącej konwencji

Udział osób transpłciowych w sportach walki to kontrowersyjny temat. Istnieje spór w temacie, czy kobieta transpłciowa ma przewagę nad pozostałymi rywalkami i czy stanowi dla nich zagrożenie w związku w różnicach wynikających w budowie fizycznej(…). Inna kwestia to suplementacja hormonalna, typowa dla osób transpłciowych, która może przyczynić się do rozrostu lub zahamowania masy mięśniowej, co również powoduje nierówności wśród konkurencji.

Wartości WBC to lojalność, uczciwość, oraz jedność. Promujemy dyscyplinę boksu, a także chronimy i dbamy o zdrowie wszystkich, jako priorytet w naszych działaniach. Czujemy się zobowiązani by chronić praw ludzkich, potępiać dyskryminacje, oraz pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Wierzymy, że boks jest dla wszystkich.

Będziemy dyskutować o ustanowieniu rozgrywek bokserskich dla osób transpołciowych na naszej najbliższej corocznej konwencji. Będzie to główny temat nadchodzącego wydarzenia – poinformowało World Boxing Council w oficjalnym komunikacie.

Jednym z głośniejszych przypadków osoby transpłciowej w boksie zawodowym jest przypadek Shindo Go, japońskiej pięściarki, byłej mistrzyni WBC wagi muszej kobiet. Go w 2017 roku ogłosiła, że przeszła zabieg zmieniający płeć. Już jako mężczyzna ogłosiła, że planuje powrót do boksu męskiego.

Leave a Reply