WBC wprowadzą nową kategorie oraz zamieszanie

Federacja WBC już od jakiegoś czasu nosiła się ze stworzeniem nowej kategorii wagowej pomiędzy wagą cruiser i ciężką. Z założenia miała to być kategoria dla małych ciężkich. Teraz wszystko zostało zatwierdzone przez zarząd federacji i nowa kategoria powstanie już w listopadzie.

Sprawa jednak nie jest tak prosta, jak mogłaby się wydawać. Nowa kategoria została nazwana super cruiser i obejmuje zawodników w przedziale wagowym między 86 kg a 101,6 kg. Innymi słowy, obniżono górny limit obecnej kategorii cruiser aż o 5 kg. Może to rodzić spory problem dla obecnego mistrza tej federacji Ilungi Makabu, który przed potencjalną obroną będzie musiał zrzucić dodatkowe kilogramy albo pójść do wagi wyżej.

Jednak co najistotniejsze – opisane regulacje dotyczą jedynie WBC. Pozostałe federacje nadal utrzymały górny limit wagi cruiser na poziomie 91 kg. Może to rodzić spore problemy w przypadku walk unifikacyjnych, w których zielony pas byłby stawką.

Czy pomysł jest dobry, czy nie przekonamy się za jakiś czas. Na pewno będzie to szansa dla wielu obecnych ciężkich, którzy w dzisiejszych czasach panowania olbrzymów pokroju Joshuy i Fury’ego nie mieliby szans na przebicie do czołówki. Z drugiej strony przy wprowadzonych limitach również Deontay Wilder przestałby być zawodnikiem wagi ciężkiej.

Leave a Reply