SŁOWNIK

A

AIBA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu. Skrót pochodzi od dawnej oficjalnej nazwy w języku francuskim − Association Internationale de Boxe Amateur. Obecnie w skład organizacji wchodzą 194 kraje (w tym PZB Polska). Prezydentem jest Wu Ching-Kuo.

B

BBBofC – British Boxing Board of Control – brytyjska federacja bokserska, założona w 1929 roku. Organizacja zajmuje się też kontrolą i przebiegiem walk, gal boksu i wydarzeń z boksem związanych. Działa przede wszystkim na terenie UK.

BKB – nowa formuła walk zbliżona do boksu,  jednak nie wykorzystuje do tego ani lin, ani ringu, tylko koło, za którego krawędzi nie może wyjść zawodnik. Formuła BKB konfrontuje ze sobą głównie bokserów. Dla przykładu w BKB występowali już Gabriel Rosado, Shane Mosley Junior, czy Brian Vera. BKB  powstało w 2013 roku

Boxrec.com – serwis statystyczno-informacyjny dotyczący boksu zawodowego. Portal klasyfikuje zawodników na podtsawie ich dokonań, zdobytych pasów, częstotliwości walk, etc. Boxrec jest podstawowym i potężnym źródłem wiedzy w tematyce szermierki na pięści.

BUM – z ang. wymawia się „bam”, czyli bardzo słaby zawodnik. Bum to niezbyt przychylne określenie boksera, który prezentuje niski poziom boksu i który może zostać szybko i łatwo pokonany. Niestety, bumy często przyjeżdżają na polskie gale z zagranicy, po czym nasi zawodnicy nabijają na nich swoje rekordy.

BWAA (Boxing Writers Association of America) – stowarzyszenie dziennikarzy piszących o boksie. Powstało w 1926 roku w Nowym Jorku. BWAA organizuje coroczny bankiet z nagrodami i wyróżnieniami dla zawodników, trenerów, etc.

C

Champion Emeritus (lub champion in recess) – Mistrz o statusie emeryta. Czempion, który z powodu nieaktywności został pozbawiony pasa mistrza, jednak w przypadku wznowienia kariery dostaje z marszu szansę odzyskania pasa od aktualnego mistrza. Dobrym przykładem jest tutaj Witalij Kliczko. Ukrainiec w związku z zawieszeniem kariery otrzymał od federacji WBC statu czempiona w zawieszeniu.

D

„Do utraty sił” – Film z Jakem Gyllenhaalem w roli głównej. Opowiada historię boksera, którego żona została śmiertelnie postrzelona. Filmowy bohater Billy Hope musi zmagać się z trudnościami życia po śmierci żony. Jednym z nich są skomplikowane relacje z córką. Produkcja zadebiutuje w polskich kinach

E

EBU (European Boxing Union) – Europejska organizacja bokserska. Początkowo nazywana IBU w 1946 roku zmieniła nazwę na EBU. Federacja posiada swój niebieski pas mistrza. Zakładali go m. in. Grzegorz Proksa, czy Rafał Jackiewicz

F

Feliks Stamm – polski trener boksu. Urodził się w 1901 w Kościanie, zm. 2 kwietnia w Warszawie.Od 1936 trener reprezentacji Polski w boksie amatorskim. W warszawie co roku odbywa się Turniej im. Feliksa Stamma w Warszawie.

G

Golden Gloves – prestiżowy turniej bokserski rozgrywany w USA. Turniej rozgrywany jest co roku od 1928 roku. Obok mistrzostw USA najważniejsze zawody w kraju. Do turnieju mogą przystąpić jedynie obywatele USA, którzy ukończyli 16 lat.

I

IBF (International Boxing Federation) – Jedna z czterech największych obecnie federacji bokserskich. Powstała w 1983 roku w USA. Pod IBF podlega też regionalna federacja USBA. Obecnie prezydentem grupy jest Daryl J. Peoples

IBHOF (International Boxing Hall of Fame) – Międzynarodowa Galeria Sław Boksu – organizacja nagradzająca co roku zasłużone dla boksu nazwiska. Pięściarze trafiają do niej za wybitne osiągnięcia. Bardzo często zdarza się, że zawodnicy są umieszczani w Galerii Sław pośmiertnie.

J

Journeyman – to żargonowe określenie zawodnika, który ma na koncie wiele porażek, ale który prezentuje wysoki poziom swojego boksu. Journeyman jest idealnym wyborem na przeciwnika dla młodego, budującego swoją karierę boksera. Takim przykładem może być Jameel McCline, który był wielokrotnym pretendentem do mistrzostwa w wadze ciężkiej, a którego pokonał młody Artur Szpilka. McCline walczył z takimi tuzami jak Władimir Kliczko, Chris Byrd, Shannon Briggs i Michael Grant.

M

MGM Grand Arena – słynna hala znajdująca się w Las Vegas w hotelu MGM. Odbywa się w niej co roku wiele gal bokserskich. Sporo walk stoczył tu Floyd Mayweather.

Madison Square Garden  – hala sportowa w Nowym Jorku.Odbywa się w niej co roku wiele gal bokserskich i nie tylko. Zaprojektowana przez Charlesa Luckmana i wybudowana w 1968 roku.

N

NYSAC (New York State Athletic Commission) – nowojorska komisja ds. boksu. Powstała w 1920 roku. Komisja zajmuje się głównie kontrolą poprawności przebiegu gal bokserskich oraz nadzorowaniem przestrzegania reguł przez zawodników i organizatorów.

NABF (North American Boxing Federation) – federacja bokserska działająca na terenie Stanów Zjednoczonych. Powstała w 1968 roku. Jest „mniejszą” organizacją, a pasy nadawane mistrzom nie mają znaczącego wpływu na rankingi światowe.

O

On The Ropes Radio – radio bokserskie z własną stroną internetową. Witryna zajmuje się też regularnym pisaniem artykułów o boksie. Radio zaprasza do siebie znane osobistości na rozmowy i wywiady.

P

Pas mistrza – nadawany pas ma zadanie podkreślić prestiż walki/gali, a także ukoronować wygranego zawodnika. Obecnie organizacje nadające pasy liczone są w setkach, lecz tylko kilka z nich ma prawdziwą wartość. Inne pasy mistrzowskie mogą jedynie posłużyć do wybicia zawodnika w rankingach. Istnieją różne wariacje pasów: mogą to być pasy tymczasowe „interim”, pasy w wersji pełnej „Super”, lub vice mistrza „Regular”. Pas WBA Regular może tez określać pełnoprawnego mistrza danej wagi, jeżeli w danym momencie pas „Super” nie ma posiadacza. To tylko wierzchołek góry lodowej w przypadku wymienienia wszystkich modyfikacji.

Pound for Pund (P4P) – ranking  zawodników bez podziału na kategorie wagowe. Oznacza to, że w takim rankingu może znaleźć się zarówno bokser z wagi piórkowej jak i ciężkiej. Pięściarze są w nim klasyfikowani na podstawie osiągnięć i dokonań na przekroju kariery. Warunkiem, aby zawodnik znalazł się na liście P4P jest aktywność na zawodowych ringach.

Prospekt – prospektem określany jest młody, obiecujący zawodnik. Prospekt to często pięściarz, który nie zaznał porażki na ringu. W Polsce za przykład może posłużyć boksujący głównie w USA Patryk Szymański.

S

Slick – z ang. śliski bokser, to taki, który jest trudny do trafienia i gibki. Takim bokserem może być Floyd Mayweather, którego trudno trafić czysto. Śliski zawodnik to też taki, który unika uderzeń dzięki dobremu balansowi ciała i nie potrzebuje on wysoko uniesionej gardy do obrony.

Slugger – z ang. awanturnik, który jest zaprzeczeniem pięściarza bijącego technicznie. Za dobry przykład może posłużyć Marcos Rene Maidana

T

The Ring Magazine – określany jako „Biblia Boksu” magazyn operuje w USA i jest jednym z niewielu czasopism drukowanych, traktujących o boksie. Czasopismo wydawane jest na rynek raz w miesiącu. The Ring Magazine posiada własny, niezwykle prestiżowy pas mistrza. Gazeta prowadzi też własny ranking pięściarzy zarówno poszczególnych wag, jak i bez podziału na kategorie wagowe.

U

UBO – Universal Boxing  Organization założona  w 2004 roku z inicjatywy państw Niemiec, USA, Filipin, Tanzanii i Nowej Kaledonii

W

WBA (World Boxing Association) – założona w 1962 roku jest najstarszą z obecnych organizacji bokserskich. Wcześniej istniała jako NBA od roku 1921. Siedzibą WBA jest Panama. Obecnym prezydentem organizacji jest Gilberto Mendoza.

WBC (World Boxing  Council) Federacja założona 14 lutego 1963 roku w Meksyku.
Obecnie prezydentem federacji jest Maurico Sulaiman.

WBO (World Boxing Organization) – uformowane zostało w 1988 roku z inicjatywy byłych przedstawicieli federacji WBA. Byli nimi Portorykańczycy i Dominikańczycy. Siedziba WBO znajduje się w Portoryko. Obecnym prezydentem organizacji jest Francisco „Paco” Valcar